tv-haberleri

İngiltere Avrupa Birliği'nden Çıkacak Mı?

İngiltere Avrupa Birliği'nden Çıkacak Mı?

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda seçmenler oy kullanmaya başladı.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin oylandığı referandumda, oy verme işlemi yerel saatle 07.00’de (TSİ 09.00) başladı. Sandıkların saat 22.00’de (TSİ 00.00) kapanacağı referandumda, sonucun cuma sabahı netleşmesi bekleniyor.

İş çıkışında sandık başına gitmeye hazırlananlar, hava muhalefetiyle karşılaştı. Londra'da sağanak yağış nedeniyle bazı tren seferleri iptal edildi. Metro hattında da sık sık aksaklıklar yaşanıyor. 

Çalışanların, sandıklar kapanmadan oylarını kullanamamasının da sonuçları etkilemesi bekleniyor. 
Birleşik Krallık’ta yaşayan İrlanda ve Milletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşları ile yurt dışında yaşayan ancak son 15 yılda en az bir kez seçmen kaydı yaptırmış olan İngiliz vatandaşları da referandumda oy kullanabiliyor. Birleşik Krallık’ın deniz aşırı bağlı toprağı konumundaki Cebelitarık vatandaşları da referandumda oy verebiliyor.

Oy kullanma yaşının 18 olduğu Birleşik Krallık’ta toplam 46 milyon 499 bin 537 seçmen bulunuyor. İngiltere 39 milyon 956 bin 824 seçmenle Birleşik Krallık’taki en önemli seçmen oranına sahip, onu 3 milyon 988 bin 492 ile İskoçya, 2 milyon 270 bin 743 ile Galler, 1 milyon 260 bin 955 ile Kuzey İrlanda takip ediyor. Cebelitarık’ta ise 24 bin 117 seçmenin referandumda oy kullanması bekleniyor.
Referandumda seçmenler "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlıyor.

AB’nin atası konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) Fransa'nın iki vetosundan sonra 1973’te katılan Birleşik Krallık, AET üyeliğini 1975’te referanduma götürmüştü.
41 yıl önceki ilk referandumda sandıktan yüzde 67 “kalma” kararı çıkmıştı.

SON ANKETLER 'KALALIM' DİYOR
İngiltere merkezli sosyal araştırmalar merkezi Ipsos MORI'nin Standard gazetesi için yaptığı ankette, halkın yüzde 52'sinin AB'de kalmak, yüzde 48'inin ise AB'den ayrılmak istediğini söylüyor.
Öte yandan oylama işlemi sürerken internetten Populus'un yaptığı anketin sonuçlarına göre ise yüzde 55 AB'de kalmayı desteklerken, yüzde 45'i ise birlikten ayrılmaktan yana gözüküyor.
SurveyMonkey'nin online anketine göre ise yüzde 51 'kalalım, yüzde 46 'çıkalım' diyor.

BAŞBAKAN OYUNU KULLANDI
İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşi Samantha oylarını ilk kullananlar arasında yer aldı. Sabahın erken saatlerinde oy verme merkezine girerken görüntülenen çift, oylarını kullandıktan sonra el ele dışarı çıkarken görüntülendi.
İngiltere Avrupa Birliği'nden Çıkacak Mı? Reviewed by Tv HABERLERİ on 00:01 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by TV HABERLERİ © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.